Τελικά αξίζει τον κόπο;

και Εξαρτήματα/Μετατροπές/Αξεσουάρ αυτών

Συντονιστής: Moderators

Τελικά αξίζει τον κόπο;

Δημοσίευσηαπό vamagic » Σάβ Απρ 27, 2013 09:45

Είμαι κάτοχος KJ 3.7 mod. 2005 με 66.000 χιλ τελευταίο σέρβις στον Καλακίδη Δημήτρη.
Χρήση του Jeep 10000 χιλ ετησίως!Τα τελευταία χρόνια σκέφτομαι για εγκατάσταση υγραερίου!Η ενδεχόμενη αύξηση τιμής του υγραερίου καθώς και η φορολόγηση του όπως ακούγεται αλλά και η φθορά του κινητήρα με έχουν αποθαρρύνει!Τελικά αξίζει τον κόπο; τι κόστος έχει για το δικό μου μοντέλο,ποιό σύστημα είναι το καλύτερο,και ποιός είναι εξιδεικευμένος στα Jeep!
Υ.Γ θα με ενδιέφερε η γνώμη του Kj jim! :wink:
Άβαταρ μέλους
vamagic

Re: Τελικά αξίζει τον κόπο;

Δημοσίευσηαπό Χρύσανθος Γεωργιτσόπουλος » Σάβ Απρ 27, 2013 10:28

vamagic έγραψε:...θα με ενδιέφερε η γνώμη του Kj jim! :wink:

Αφού δεν σ' ενδιαφέρει η δική μου γνώμη, εγώ δεν σου λέω.
Cherokee KJ 3.7L 2007 Montana
BFGoodrich KM2 235 / 70 R 16, Ανάρτηση OME, GPS Garmin και πολλούς χάρτες!
Άβαταρ μέλους
Χρύσανθος Γεωργιτσόπουλος

Δημοσίευσηαπό kj jim » Δευτ Απρ 29, 2013 10:04

Eαν ειχα 3,7 kj και εκανα 10000χλμ το χρονο δεν θα εβαζα υγραεριο

Χρυσανθε ο λογος σε σενα.
Hellas Jeep Club.
kj jim

Δημοσίευσηαπό Χρύσανθος Γεωργιτσόπουλος » Δευτ Απρ 29, 2013 22:24

Ο vamagic δεν ενδιαφέρεται για τη γνώμη μου οπότε απαντώ στον Δημήτρη που μου έδωσε ευγενικά τον λόγο.

ΔΕΝ έχω βάλει αέριο και ΔΕΝ σκέφτομαι να βάλω στο άμεσο μέλλον.

Το KJ (3.7L μοντέλο Montana) αγοράστηκε καινούργιο τον Ιούλιο του 2007 σαν δεύτερο αυτοκίνητο για τις ορειβατικές – και όχι μόνο – εκδρομές μας. Μέχρι σήμερα έχουμε κάνει παρέα 57.500 καλά χλμ σε αρκετά μέρη της Ελλάδας που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα πήγαινα με αυτοκίνητο. Ο μέσος όρος των χλμ που διανύσαμε στο διάστημα της εξαετίας, πλησιάζει τις 10.000 χλμ το χρόνο.

Στα βουνά έχω συναντήσει πολλούς ευχαριστημένους που έβαλαν αέριο αλλά στα διάφορα fora έχω διαβάσει και πολλούς δυσαρεστημένους που έγραψαν για υπερβολική κατανάλωση, ρετάρισμα, κακή λειτουργία του κινητήρα, κάψιμο του εγκεφάλου του κινητήρα, ραγισμένο καπάκι, σπάσιμο του κινητήρα κλπ. Οι τιμές αγοράς και εγκατάστασης που έχω ακούσει είναι από 1.400 έως 2.500 ευρώ ανάλογα με τον εγκαταστάτη, την χώρα προέλευσης (Τουρκία, Πολωνία, Ιταλία) και της γενιάς του συστήματος.

Ας δούμε και το κόστος χρήσης με μέση τιμή λίτρου βενζίνης 1,650 ευρώ...

Αν υπολογίσουμε ότι το 3.7 καταναλώνει κατά μέσον όρο 15 λίτρα / 100 χλμ (στο δικό μου 3.7 έχω μετρήσει καταναλώσεις από 10 λίτρα / 100 χλμ έως και μεγαλύτερες από 21 λίτρα / 100 χλμ στο βουνό με full time τετρακίνηση κλπ), σε ένα χρόνο (10000 χλμ), το κόστος βενζίνης για τα 1.500 λίτρα x 1,650 ευρώ το λίτρο, είναι 2.475 ευρώ. Αν υποθέσουμε ότι η τιμή λίτρου του αερίου παραμένει στο μισό της βενζίνης και υπολογίσουμε και την αυξημένη κατανάλωση σε αέριο (έχω ακούσει για διαφορά από +6% έως +25%) το κόστος του αερίου με την αυξημένη κατανάλωση είναι 1.500 λίτρα + 16% λόγω αυξημένης κατανάλωσης = 1.740 λίτρα αερίου x (1,650 / 2) = 1.440 ευρώ περίπου.

Σ’ ένα χρόνο λοιπόν το κέρδος 2.475 – 1.440 είναι 1.035 ευρώ! Ποσό όχι ευκαταφρόνητο. Αν υποθέσουμε ότι το κόστος της εγκατάστασης είναι 2000 ευρώ, πάνε όλα καλά και δεν σου βγάλει ζημιές, θα αποσβέσεις το ποσό αυτό σε δύο χρόνια.

Στο διάστημα αυτό θα δυσκολεύεσαι να βρείς πρατήριο αερίου εκεί που το ψάχνεις, θα έχεις χάσει τον μισό απ’ τον όχι και τόσο μεγάλο χώρο αποσκευών του KJ και θα έχεις τοποθετήσει στο αυτοκίνητό σου, ένα κρίσιμο για την λειτουργία του κινητήρα, εξάρτημα που δεν το είχε λάβει υπ’ όψιν του ο κατασκευαστής.

Η τελική απόφαση είναι δική σου.

Χάρηκα που τά ‘παμε Δημήτρη.

Φωτό από μπουκάλα 75 λίτρων. Τα 75 λίτρα είναι η ονομαστική τιμή. Στην πραγματικότητα η χωρητικότητα της, περιορίζεται στο 80% της ονομαστικής τιμής. Χωράνε και μεγαλύτερες.

Εικόνα
Cherokee KJ 3.7L 2007 Montana
BFGoodrich KM2 235 / 70 R 16, Ανάρτηση OME, GPS Garmin και πολλούς χάρτες!
Άβαταρ μέλους
Χρύσανθος Γεωργιτσόπουλος

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Engine/Transmission

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες