Wrangler CRD 2.8 2009 Ερωτησεις!

και Εξαρτήματα/Μετατροπές/Αξεσουάρ αυτών

Συντονιστής: Moderators

Wrangler CRD 2.8 2009 Ερωτησεις!

Δημοσίευσηαπό markosm70 » Παρ Μαρ 16, 2012 20:35

Γεια σας

μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ μου jeep θα ήθελα να σας ρωτήσω τις εξης απορίες

1. Επειδή τραβάω ένα τροχόσπιτο 8,5 μέτρων, μπορώ να έχω μόνιμα το 4χ4 γρήγορο και μέχρι πόσα χιλιόμετρα/ώρα μπορώ να πηγαίνω; Το λέω αυτό γιατί όταν το έφερνα από την Ιταλία μετά από 15-20 χιλ. διαδρομής άρχισε να μυρίζει καμμένο και αναγκάστηκα να το γυρίσω στο 4χ2.
2. Οτάν είναι μπλοκαρισμένο το 4χ4 και στρίβω δεξιά ή αριστερά και ξεκινάω οι ρόδες σαν να μπλοκάρουν και να ξεμπλοκάρουν εναλλάξ. Είναι φυσιολογικό αυτο? Αν ναι, υπάρχει φθορά, ή πρεπει μόνον να πηγαίνω ευθεία με λίγο στρίψιμο των τροχών?
3. Δεν θα έπρεπε να μου ανάβει στο καντράν πριν την έναρξη της μηχανής το λαμπάκι της προθέρμανσης, λόγω του οτι είναι diesel? Η επειδή είναι νέας τεχνολογίας δεν ανάβει? Εγώ πάντως περιμένω να ακούσω το καμπανάκι για να βάλω μπροστά. Κάνω καλά ή είναι ανούσιο?
4. Το jeep έχει soft top. ¨Οταν βρέχει, στάζει από τις μπροστινές πόρτες, στην γωνία επάνω μπροστά (στο παρμπρίζ). Υπάρχει κάποια λύση για αυτό?
5. κάθε πότε θέλει service? κάπου έχω βάλει το βιβλίο service και δεν ξέρω πότε χρειάζεται service.

Το αυτοκίνητο κατά τ'άλλα είναι δύναμη. Πάει παντού και το έχουμε καταευχαριστηθεί!!!!

Ευχαριστώ
markosm70

Re: Wrangler CRD 2.8 2009 Ερωτησεις!

Δημοσίευσηαπό SLIMXJ » Κυρ Μαρ 18, 2012 10:47

markosm70 έγραψε:Γεια σας

μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ μου jeep θα ήθελα να σας ρωτήσω τις εξης απορίες

1. Επειδή τραβάω ένα τροχόσπιτο 8,5 μέτρων, μπορώ να έχω μόνιμα το 4χ4 γρήγορο και μέχρι πόσα χιλιόμετρα/ώρα μπορώ να πηγαίνω; Το λέω αυτό γιατί όταν το έφερνα από την Ιταλία μετά από 15-20 χιλ. διαδρομής άρχισε να μυρίζει καμμένο και αναγκάστηκα να το γυρίσω στο 4χ2.

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ?????ΓΙΑΤΙ Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΣΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΖΟΡΙΣΜΕΝΟ

2. Οτάν είναι μπλοκαρισμένο το 4χ4 και στρίβω δεξιά ή αριστερά και ξεκινάω οι ρόδες σαν να μπλοκάρουν και να ξεμπλοκάρουν εναλλάξ. Είναι φυσιολογικό αυτο? Αν ναι, υπάρχει φθορά, ή πρεπει μόνον να πηγαίνω ευθεία με λίγο στρίψιμο των τροχών?

ΜΕ ΦΟΡΤΙΟ ΚΑΙ ΙΔΙΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ (ΑΣΦΑΛΟΣ Η ΣΚΛΗΡΟ ΧΩΜΑ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ.....
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΗΜΙΑΞΟΝΙΟ
ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΟ.

3. Δεν θα έπρεπε να μου ανάβει στο καντράν πριν την έναρξη της μηχανής το λαμπάκι της προθέρμανσης, λόγω του οτι είναι diesel? Η επειδή είναι νέας τεχνολογίας δεν ανάβει? Εγώ πάντως περιμένω να ακούσω το καμπανάκι για να βάλω μπροστά. Κάνω καλά ή είναι ανούσιο?

ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΓΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΝΧΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗ.
Η ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΝΑΒΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ.ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ.

4. Το jeep έχει soft top. ¨Οταν βρέχει, στάζει από τις μπροστινές πόρτες, στην γωνία επάνω μπροστά (στο παρμπρίζ). Υπάρχει κάποια λύση για αυτό?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΚΟΥΜΠΩΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΘΟΡΑ ΚΑΠΟΥ.
5. κάθε πότε θέλει service? κάπου έχω βάλει το βιβλίο service και δεν ξέρω πότε χρειάζεται service.

ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ WRANGLER ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΚ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΑΝΑ 20000 ΧΙΛ.(2.8CRD)

Το αυτοκίνητο κατά τ'άλλα είναι δύναμη. Πάει παντού και το έχουμε καταευχαριστηθεί!!!!

ΚΑΛΑ ΒΑΛΕ ΜΑΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΛΑ.........KACOS ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 2,8
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
SLIMXJ

Δημοσίευσηαπό ZooL » Δευτ Μαρ 19, 2012 01:14

markosm70 έγραψε:(...) 1. Επειδή τραβάω ένα τροχόσπιτο 8,5 μέτρων, μπορώ να έχω μόνιμα το 4χ4 γρήγορο και μέχρι πόσα χιλιόμετρα/ώρα μπορώ να πηγαίνω; Το λέω αυτό γιατί όταν το έφερνα από την Ιταλία μετά από 15-20 χιλ. διαδρομής άρχισε να μυρίζει καμμένο και αναγκάστηκα να το γυρίσω στο 4χ2.

Η τετρακίνηση του Wrangler ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται σε άσφαλτο, παρά αποκλειστικά και μόνο σε σαθρό ή ολισθηρό έδαφος: χώμα, άμμο, χιόνι, πάγο, κλπ.

Στην άσφαλτο θα την χρησιμοποιήσεις μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις και ει δυνατόν μόνο στην ευθεία.

Αν όπως λες διάνυσες απόσταση 20χλμ στην άσφαλτο με τετρακίνηση και "μύρισε καμένο", θα σου έλεγα να βάλεις οπωσδήποτε το Jeep σε ένα συνεργείο που να γνωρίζει τα συγκεκριμένα οχήματα για έναν γενικότερο έλεγχο στο σύστημα μετάδοσης.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

JPForum.gr

Άβαταρ μέλους
ZooL

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » Δευτ Μαρ 19, 2012 07:35

ZooL έγραψε:
markosm70 έγραψε:(...) 1. Επειδή τραβάω ένα τροχόσπιτο 8,5 μέτρων, μπορώ να έχω μόνιμα το 4χ4 γρήγορο και μέχρι πόσα χιλιόμετρα/ώρα μπορώ να πηγαίνω; Το λέω αυτό γιατί όταν το έφερνα από την Ιταλία μετά από 15-20 χιλ. διαδρομής άρχισε να μυρίζει καμμένο και αναγκάστηκα να το γυρίσω στο 4χ2.

Η τετρακίνηση του Wrangler ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται σε άσφαλτο, παρά αποκλειστικά και μόνο σε σαθρό ή ολισθηρό έδαφος: χώμα, άμμο, χιόνι, πάγο, κλπ.

Στην άσφαλτο θα την χρησιμοποιήσεις μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις και ει δυνατόν μόνο στην ευθεία.

Αν όπως λες διάνυσες απόσταση 20χλμ στην άσφαλτο με τετρακίνηση και "μύρισε καμένο", θα σου έλεγα να βάλεις οπωσδήποτε το Jeep σε ένα συνεργείο που να γνωρίζει τα συγκεκριμένα οχήματα για έναν γενικότερο έλεγχο στο σύστημα μετάδοσης.

Χ.

Οτι λέει ο Κακός!
WH 3.0 CRD '09
KJ 3.7 extreme sport '04
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is

Δημοσίευσηαπό Χρύσανθος Γεωργιτσόπουλος » Δευτ Μαρ 19, 2012 18:25

Δεν είναι ο Κακός.
Ο Χρήστος είναι.
Και τα λέει πολύ καλά!
Cherokee KJ 3.7L 2007 Montana
BFGoodrich KM2 235 / 70 R 16, Ανάρτηση OME, GPS Garmin και πολλούς χάρτες!
Άβαταρ μέλους
Χρύσανθος Γεωργιτσόπουλος

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » Τρί Μαρ 20, 2012 07:30

Ωχ!
Μάλλον η ώρα έφταιγε!
Νόμιζα οτι ήταν ο Κάκος!
Σόρρυ Χρήστε!
WH 3.0 CRD '09
KJ 3.7 extreme sport '04
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is

Δημοσίευσηαπό markosm70 » Τρί Μαρ 20, 2012 19:59

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας.
Το jeep δεν είναι αυτόματο. Μάλλον ζωρίστηκε στην ασφαλτο και γι'άυτο μύρισε. Εγω έβαλα τετρακίνηση για ασφάλεια. Δηλ. επειδή έχει βάρος το τροχόσπιτο σε καμία κατηφόρα και στροφή για να μην με γυρίσει, να έχω την δυνατότητα να πατήσω γκαζι και να έρθει στα ίσα του. Θα πηγαίνω πιο σιγά αναγκαστικά με 4χ2

Μένω Αμαλιάδα Ηλείας. Ποιός κανει service κοντά μου?

Θα σας στειλω και φωτο συντομα

markosm70 :smile:
markosm70

Δημοσίευσηαπό plazanas » Τετ Μαρ 21, 2012 09:54

Εγώ θα σου πω για την προθέρμανση γιατί με είχε απασχολήσει και μένα.
Λοιπόν όντως το λαμπάκι ανάβει μόνο στιγμιαία όπως είπε ο slim.
Μόνο στην Αυστρία και σε θερμοκρασία -10C το είδα να μένει αναμμένο για 1-2 δευτερόλεπτα.
Πάντως, ακόμα και καύσωνα, εάν ο κινητήρας είναι κρύος, πρέπει να περιμένεις να γίνει ο έλεγχος από τον εγκέφαλο (όπως πάλι σου είπε ο slim).
Αυτό πρακτικά σημαίνει να περιμένεις 3 ντίν. Κάνε το κανόνα!
WRANGLER TJ 4.0L RUBICON running on TERAFLEX LA and KING COILOVERS
Εικόνα VISIT MY CHANNEL
Άβαταρ μέλους
plazanas

Δημοσίευσηαπό TJTEO » Πέμ Μαρ 22, 2012 09:54

Οσο για το σταξιμο στο παρπριζ ισως να εχει κανενα πως απο τα πως τα λενε (οχι recall) TJTEO?

TSB εννοεις ( Technical Service Bulletin)
TJTEO
Moderator

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Axle/Differential/Tires

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης