WRANGLER RUBICON 2008 - ΕΛΑΣΤΙΚΑ

και Εξαρτήματα/Μετατροπές/Αξεσουάρ αυτών

Συντονιστής: Moderators

WRANGLER RUBICON 2008 - ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό COLLIMATORE » Τετ Δεκ 24, 2008 09:10

Παιδια...πρωτιστως ευχομαι για τις ημερες που ερχονται ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ - ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ & ΑΣΦΑΛΗ ΤΑΞΙΔΙΑ...απο τον Αυγουστο 2008 ειμαι κατοχος ενος WRANGLER RUBICON 3D με εργοστασιακα ελαστικα GoodYear Wrangler SilentAmor 255/75-17R με πελμα Εντος/Εκτος 30/70 με συνολικη διαμετρο 814,07 mm
Υστερα απο επικοινωνια με την Κατασκευαστρια Εταιρια (εννοω ΑΜΕΡΙΚΗ διοτι δυστυχως στην Ελλαδα υπαρχει απολυτο σκοταδι !!!) σχετικα με ποια διασταση ελαστικου μπορω να χρησιμοποιησω "αυστηρα στην μαμμισια ζαντα 17' " μου απαντησανε οι ανθρωποι "επιστημονικοτατα"....οποιοδηποτε πελμα... αρκει η συνολικη διαμετρος του τροχου να ειναι μεταξυ 32,1in - 32,8in επειδη υπαρχει το προγραμμα RUBICON με τα DANA διαφορικα και ειναι δεσμευτικη η διαμετρος του τροχου για την 100% αξιοπιστη λειτουργια του.
Επειδη θελω να το "αγριεψω" κοματακι καθ'οτι ειμαι και Κυνηγος, η πρωτη σκεψη ειναι το 285/70 - 17R με πελμα Εντος/Εκτος 20/80
Υστερα απο ερευνα στην Ελληνικη αγορα διαπιστωσα οτι το μονο λαστιχο που εισαγεται στη παραπανω διασταση ειναι το COOPER STT (ουτε καν το STT2).....αν ειναι δυνατον !!!
Υπαρχει καπια αλλη λυση (...για Ελλαδα) για ελαστικα τετοιου τυπου η τουλαχιστον 50/20 ????????
"οσοι πιστοι" βοηθησεται................
Ευχαριστω πολυ......Κωνσταντινος COLLIMATORE
RUBICON COLLIMATORE
COLLIMATORE

Δημοσίευσηαπό SLIMXJ » Τετ Δεκ 24, 2008 10:00

Καλως ηρθες φιλε COLLIMATORE(το ονομα εχει σχεση με κολληματα???????????)
Σαν λαστιχα εχει σιγουρα ο Παπαδιαμαντης maxxis-- General

285/70R17 121Q MA-761 Bravo Series
Εικόνα

285/70R17 121Q MT-754 Buckshot Mudder
Εικόνα

285/70R17 121Q MT-762 Bighorn
Εικόνα

Σε GENERAL το πολυ καλο grapper

265/70R17,
Εικόνα

kai 265/70R17

Εικόνα

Εσυ αποφασιζεις ............. :wink:
Άβαταρ μέλους
SLIMXJ

Δημοσίευσηαπό COLLIMATORE » Πέμ Δεκ 25, 2008 11:11

SLIMXJ έγραψε:Καλως ηρθες φιλε COLLIMATORE(το ονομα εχει σχεση με κολληματα???????????)
Σαν λαστιχα εχει σιγουρα ο Παπαδιαμαντης maxxis-- General

285/70R17 121Q MA-761 Bravo Series
Εικόνα

285/70R17 121Q MT-754 Buckshot Mudder
Εικόνα

285/70R17 121Q MT-762 Bighorn
Εικόνα

Σε GENERAL το πολυ καλο grapper

265/70R17,
Εικόνα

kai 265/70R17

Εικόνα

Εσυ αποφασιζεις ............. :wink:

Ευχαριστω Παρα Πολυ για τις προτασεις.....
Το "collimatore" προερχεται απο ενα κυνηγετικο οπλο της Benneli που εχει παραλαγη περιβαλοντος χωρου "real tree" RAFAELLO AUTOMATICO BENNELI COLLIMATORE
Ευχομαι ολοψυχα και παλι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
RUBICON COLLIMATORE
COLLIMATORE

Re: WRANGLER RUBICON 2008 - ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό ZooL » Πέμ Δεκ 25, 2008 21:27

Γεια χαρά, χρόνια πολλά!

Αν το Rubi σου φοράει Goodyear, αυτό σημαίνει πως είναι Ευρωπαϊκών προδιαγραφών, οπότε και τα λάστιχά σου είναι στην πράξη "ασφάλτινα" (το ποσοστό 30/70 είναι εκτός/εντός και όχι το αντίστροφο).

Τα αμερικάνικα JK Rubicon φοράνε αυτά εδώ τα BF Goodrich M/T, σε διάσταση 255/70R17 (32,05"):
Εικόνα

Τα Cooper Discoverer STT που ανέφερες, είναι εξαιρετικά M/T λάστιχα και δεν έχουν καμία σχέση με τα Goodyear. Τα φοράω κι εγώ στο δικό μου JK και είμαι συνολικά πολύ ευχαριστημένος. Όπως είπε κι ο φίλος kacos, STT και STT2 είναι στην πράξη το ίδιο και το αυτό.

Για τη διάσταση τώρα:
Κατ' αρχήν δεν τίθεται θέμα δεσμευτικής διαμέτρου και αξιόπιστης λειτουργίας.
Οι 44άρηδες Dana άξονες του Rubicon (τυχερέ ;)) αντέχουν άνετα μέχρι και τροχούς 35".
Αυτό με το πρόγραμμα που σου ανέφεραν μεταφράζεται ως εξής: ο υπολογιστής του αυτοκινήτου μπορεί να "δει" τροχούς μέχρι 32", οπότε για να μην έχεις αποκλίσεις στο ταχύμετρο και κάποιες ιδιοτροπίες στην συμπεριφορά του ESP θα χρειαστείς έναν aftermarket programmer (~300 ευρώ) που να μπορεί να περάσει τη μεγαλύτερη διάσταση.

Τα 285/70R17 (32,7") που κοιτάζεις, θα σου δώσουν τη μεγαλύτερη δυνατή διάμετρο που μπορείς να βάλεις χωρίς να χρειαστείς ψήλωμα.
Αν όμως χρησιμοποιήσεις τις εργοστασιακές ζάντες, θα χρειαστείς αποστάτες τροχών για αποφύγεις το rubbing στα μπράτσα της αντιστρεπτικής μπροστά.
Ακριβώς αυτό είναι και το δικό μου setup και μόνο σε δεξί full lock βρίσκει λίγο ο τροχός στο πλαστικό air-dam.

Για οτιδήποτε πάνω από τις 33", θα πρέπει να κάνεις επεμβάσεις στην ανάρτηση,

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

JPForum.gr

Άβαταρ μέλους
ZooL

Re: WRANGLER RUBICON 2008 - ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό COLLIMATORE » Παρ Δεκ 26, 2008 01:15

ZooL έγραψε:Γεια χαρά, χρόνια πολλά!

Τα 285/70R17 (32,7") που κοιτάζεις, θα σου δώσουν τη μεγαλύτερη δυνατή διάμετρο που μπορείς να βάλεις χωρίς να χρειαστείς ψήλωμα.
Αν όμως χρησιμοποιήσεις τις εργοστασιακές ζάντες, θα χρειαστείς αποστάτες τροχών για αποφύγεις το rubbing στα μπράτσα της αντιστρεπτικής μπροστά.
Ακριβώς αυτό είναι και το δικό μου setup και μόνο σε δεξί full lock βρίσκει λίγο ο τροχός στο πλαστικό air-dam.

Για οτιδήποτε πάνω από τις 33", θα πρέπει να κάνεις επεμβάσεις στην ανάρτηση,

Αγαπητε ΧΡΗΣΤΟ σου ευχομαι ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ για την ονομαστικη σου γιορτη.
Χαιρομαι ιδιαιτερα που υπαρχουν ανθρωποι με μεγαλο ποιοτικο περιεχομενο τεχνικων γνωσεων στο χωρο του "JEEPING" περαν απο καθε αλλη προσωπικη εμπειρια.
Θα μεινω τελικα τη λυση 285/70-17 παλομενος μεταξυ COOPER STT & MAXIS MT754 BUCKSHOT (το δευτερο φαινεται να μαζευει περισοτερα Αστερια στο www.offroaders.com)
Ερωτηση.....Με την παραπανω διασταση μπορω να "περπαταω" και χωρις τους "αποστατες" η ειναι "απολυτως" αναγκαιοι ????
Και επειδη ζουμε σε επαρχια (Αγρινιο Αιτωλ/νιας) οπου το "real Jeeping" ακομα κυοφορειται που θα βρω αυτους τους "καταραμενους" αποσταστες... πχ Εγγλεζοπουλος....καπου αλλου ???

Ευχαριστω Πολυ Κωνσταντινος Colli...[/url]
RUBICON COLLIMATORE
COLLIMATORE

Δημοσίευσηαπό ZooL » Παρ Δεκ 26, 2008 02:26

Χρόνια πολλά φίλε Κώστα! :)

kacos έγραψε:...με τον startek η πως λεγεται αυτο της chrysler, μπορεις να αλλαξεις καποιες προκαθορισμενες διαστασεις ή αν η διασταση ελαστικου δεν ειναι προ-προκαθορισμενη, σου επιτρεπει να βαλεις revolutions per mile του ελαστικου που φορας

Οι αμερικάνοι στα fora λένε πως η αντιπροσωπεία μπορεί να προγραμματίσει τον υπολογιστή του JK μέχρι τις 32" μόνο. Υποψιάζομαι πως το εργαλείο της Chrysler πρέπει να έχει προκαθορισμένα steps για την ρύθμιση του "revs per mile", φτάνοντας μάλλον μέχρι το "649" (για τις 32")...

Ο πιο ολοκληρωμένος programmer που κυκλοφορεί στο Αμέρικα αυτή τη στιγμή (για το JK πάντα), είναι ο Hypertech Max Energy, που τον βρίσκεις στο ebay για 280 ευρώ και χωρίς έξοδα αποστολής...

Εκτός από τον επαναπρογραμματισμό για τις αλλαγές σε τροχούς & κορωνοπηνία που σίγουρα μπορεί να κάνει, (φέρεται να) βελτιώνει ακόμη και την ροπή χαμηλά αλλά και να καταφέρνει ακόμη και μια μικρή οικονομία στα καύσιμα.

Ελπίζω την άλλη βδομάδα να μου φέρει ο Αη Βασίλης τον δικό μου, οπότε θα μπορώ να σας πω εντυπώσεις από πρώτο χέρι.

---------

Κωνσταντίνε, ευχαριστώ για τις ευχές :)

Με τα 285/70R17 θα μπορείς να περπατάς κανονικότατα και χωρίς wheel spacers.

Μόνο σε full lock του τιμονιού θα ακούς το λάστιχο να βρίσκει πάνω στο μπράτσο της αντιστρεπτικής - περισσότερο είναι θέμα ψυχολογίας θα έλεγα, παρά πραγματικό πρόβλημα. Κι εγώ έκανα έτσι κάμποσες εκατοντάδες χιλιόμετρα πριν βάλω τους αποστάτες.

Χ.

JPForum.gr

Άβαταρ μέλους
ZooL

Δημοσίευσηαπό ZooL » Παρ Δεκ 26, 2008 02:40

Αποστάτες μπορείς να βρεις σε όλα τα γνωστά μαγαζιά, Αθήνα & Θεσ/νίκη.
Θα βρεις διάφορα είδη: ατσάλινους, αλουμινίου, μέχρι και για ιδιοκατασκευές από teflon θα σου πουν.

Εγώ προτίμησα αλουμινένιους Spidertax, τους παρήγγειλα μέσω Internet και μου ήρθαν σημαντικά φτηνότερα απ' ότι τους έβρισκα εδώ.

Χ.

JPForum.gr

Άβαταρ μέλους
ZooL

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Axle/Differential/Tires

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες